Vágysz a klasszikus karácsonyi ízekre, mégsem tudod, hogyan tudnád úgy elkészíteni az ünnepi menüt, hogy ne állj miatta egész nap a konyhában? Van egy, pontosabban öt jó hírünk: összeállítottunk egy olyan ötfogásos karácsonyi menüt, amihez nemcsak a recepteket egyszerűsítettük le, hanem még azt is eláruljuk, hogy ezekhez milyen borok illenek.
Jöjjenek hát a karácsony elmaradhatatlan ízei, no és Szik Mátyás háromszoros magyar bajnok sommelier, az SZM Sommelier alapítójának bortippjei!
Tiszai halászlé
Hozzávalók:
- 3 közepes kárász
- 4 keszeg
- 4 szelet ponty
- 2 nagy fej hagyma
- 2 nagy paradicsom
- 2 tv-paprika
- 1 csapott ek. pirospaprika
- só
- bors
Elkészítése:
Alaplevet főzünk a kárászból, a keszegből vagy más apróbb halakból, haldarabokból. Hozzáadjuk a szeleteléskor leesett pontydarabokat is, a földarabolt hagymát, paradicsomot és paprikát, sózzuk, borsozzuk, és hozzákeverjük a pirospaprikát is. Felöntjük annyi vízzel, amennyi bőven ellepi, és addig főzzük, amíg a halszeletek és a zöldségek teljesen szét nem főnek. Akkor jó az alaplé, ha sűrű. Ha hígnak találjuk, krumplit is főzhetünk bele. Ha elkészült, az egészet kis lyukú szűrőn átpasszírozzuk, így a szálkák sem fognak belekerülni. Ezután az alaplevet felöntjük annyi vízzel, amilyen sűrű levest szeretnénk készíteni. Amikor összefőtt a két lé, beletesszük a halszeleteket, amelyek nagyjából 10-15 perc alatt megpuhulnak. Ha az elkészült tiszai halászléből korhelylevet szeretnénk varázsolni, akkor nem kell mást tennünk, mint a tejfölt és a mustárt 4 az 1-ben arányban összekeverni, a tányérba kanalazni belőle, és erre szedni a levest. Bele még egy karika citrom, és a végeredmény… hát, mennyei lesz!
Bortipp:
A halászlével nem alkotnak túl jó párost a testesebb borok, egy könnyű vörösbor viszont igen jól passzol hozzá. A kadarka fűszeressége tökéletesen harmonizál a halleves ízével.

Töltött káposzta
Hozzávalók:
- 1 kg darált sertéslapocka vagy -comb
- kb. 2 dl rizs
- 5 gerezd fokhagyma
- 1 kk. pirospaprika
- só ízlés szerint
- bors ízlés szerint
- 2 szál füstölt kolbász
- 50 dkg savanyú káposzta
- 1 kis fej káposzta
Elkészítése:
A káposztafejet körbeszurkáljuk a torzsa körül, majd húsvillával együtt forrásban lévő vízbe merítjük 5 percre, hogy könnyen leválhassanak a levelek. Amíg hűlnek, elkészítjük a tölteléket. A darált húshoz adjuk a rizst, a pirospaprikát és a zúzott fokhagymát, majd sózzuk, borsozzuk, végül alaposan összekeverjük. A masszába mehet egy tojás is, de anélkül is egyben fognak maradni a gombócok. A töltéshez a levelet a tenyerünkbe fektetjük, ha kiemelkedik a vastag, középső ere, akkor „síkba vágjuk”, majd középre halmozzuk a tölteléket. Erre először alulról, majd az egyik és a másik oldaláról hajtogatjuk rá a levelet, a kimaradt levélrészt pedig a töltelékbe gyűrjük. A káposztacsomagokat egy, a savanyú káposzta felével kibélelt fazékba fektetjük, közéjük tűzdeljük a négybe vágott füstölt kolbászt, a tetejére halmozzuk a maradék savanyút, és felengedjük vízzel úgy, hogy teljesen ellepje. Lassú tűzön másfél óra alatt megfő. Tejföllel tálaljuk.
Bortipp:
Az eleve pikánsabb, savasabb ételekhez, így a savanyú káposztából készült töltött káposztához jó választás lehet egy semlegesebb bor, mint amilyen a furmint vagy épp a chardonnay.

Sült kacsacomb párolt lila káposztával
Hozzávalók:
A húshoz:
- 4 kacsacomb
- só
A káposztához:
- 1 közepes fej lila káposzta
- 4 ek. cukor
- 3 ek. ecet
- só
- kömény ízlés szerint
- kevés olaj
Elkészítése:
Késsel bekockázzuk a megtisztított kacsacombok bőrét, majd alaposan megsózzuk. A húst a bőrével lefelé fektetjük a tepsibe, majd 220 fokra előmelegített sütőbe tesszük. Nagyjából egy óra alatt aranybarnára sülnek. Ezután megfordítjuk a combokat, és visszatoljuk a már 190-200 fokra visszavett hőmérsékletű sütőbe újabb fél órára. Ennyi idő alatt valószínűleg elkészül, de ha még úgy érezzük, hogy nem elég puha, fóliával lefedve visszatehetjük fél órára, és a végén – fólia nélkül – néhány percnyi pirításra. A körethez a csíkokra gyalult káposztát megsózva 15 percet állni hagyjuk. Közben a cukrot az olajon megkaramellizáljuk, majd hozzáadjuk a káposztát, rá a köményt és az ecetet. Alaposan összekeverjük, és lassú tűzön, fedő alatt nagyjából 35 perc alatt megpároljuk. Időnként azért érdemes ránézni és megkavarni, nehogy odakozmáljon.
Bortipp:
A konfitált, vagyis a 6-8 órán át, alacsony hőfokon elkészített kacsához kitűnően passzolnak a kékfrankos – egri, mátrai – vagy a kékfrankosalapú borok, ám a gyorsabban sülő, pirított vagy grillezett húsokhoz a fűszeresen testesebb vörösborok közül érdemes választani.

Rántott hal majonézes krumplisalátával
Hozzávalók:
A rántott halhoz:
- 1 kg afrikai harcsa
- 20 dkg liszt
- 20 dkg zsemlemorzsa
- 3 tojás
- só
- bors
- olaj a sütéshez
A salátához:
- 1 kg krumpli
- 2 közepes fej lila hagyma
- 2 dl tejföl
- kb. 12 ek. majonéz
- 1,5 ek. mustár
- só
- bors
Elkészítése:
A halszeleteket besózzuk, és egy órára hűtőben pihentetjük. Először a lisztben forgatjuk meg, majd a borssal felvert tojásba mártjuk, a panírozást a zsemlemorzsával zárjuk. A halat bő forró olajban kisütjük. A salátához megfőzzük héjában a krumplit, majd ha kihűlt, megpucoljuk, és karikákra vágjuk. A salátaalaphoz kikeverjük a majonézt a mustárral és a tejföllel, sózzuk, borsozzuk, majd hozzákeverjük a felkarikázott lila hagymát. A krumplit csak a legvégén forgatjuk bele. A kész köretet legalább egy délutánra hűtőbe tesszük, hogy összeérjenek az ízek.
Bortipp:
Panírozott halakhoz és a köretként mellé készült majonézes salátákhoz a krémesebb fehérborok passzolnak leginkább. Kitűnő választás lehet például egy kaliforniai chardonnay.

Mákos bejgli
Hozzávalók:
A tésztához:
- 40 dkg liszt
- 1,5 dl tej
- kb. 3 dkg cukor
- 3 dkg élesztő
- 10 dkg vaj
- 2 tojássárgája
- 1 csipet só
A töltelékhez:
- 20 dkg darált mák
- 10 dkg porcukor
Elkészítése:
Az élesztőt langyos cukros tejben felfuttatjuk, majd a sóval elkevert liszthez öntjük. Ebbe ütjük a két tojássárgáját, és elkezdjük dagasztani a tésztát, miközben hozzácsorgatjuk a langyosra melegített vajat. A tészta akkor lesz jó, ha elválik a táltól – ezután lisztet szórunk a tetejére, és körülbelül 40 percig konyharuhával letakarva, meleg helyen kelesztjük. Ha letelt az idő, a tésztát kiborítjuk, még egyszer finoman átgyúrjuk, majd kettéosztjuk. A gombócokat egyenként 4-5 milliméter vastagságúra nyújtjuk, olajjal megkenjük, egyenletesen eloszlatjuk rajta a mák és a cukor keverékéből készült tölteléket, és feltekerjük. Sütőpapírral bélelt tepsibe fektetjük, és egy fél órát még szobahőmérsékleten kelesztjük. Mielőtt 30 percre a 180 fokra előmelegített sütőbe tolnánk, felvert tojással megkenjük, és villával megszurkáljuk a tetejét. Szeletelés előtt hagyjuk kihűlni.
Bortipp:
Ha diós, ha mákos a bejgli, a töltelék kesernyésségével csodálatos párost alkot az aszú édes íze.
